pt, 11 lipca 2014

Bądź dobry do szpiku kości

Mój klub to Pomorze. Blog Ryszarda Stachurskiego

DKMS-Logo2Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na szczytną akcję, jaką w ten weekend organizuje w Trójmieście Fundacja DKMS Polska. Każdy z nas może uratować czyjeś życie.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku zajmuje chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka, za pomocą specjalnego patyczka.
Dawcą może zostać osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, ważąca minimum 50 kg, przebywająca na stałe na terytorium Polski i w momencie rejestracji legitymująca się dokumentem tożsamości z numerem PESEL.
W Gdańsku do bazy potencjalnych dawców szpiku będzie można się zapisać w dniach 11-13 lipca:
•    11 lipca w godz. 11-17 w Wielkiej Sali Wety Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (ul. Długa 46, Gdańsk)
•    12-13 lipca w godz. 11–17 w Galerii Bałtyckiej (al. Grunwaldzka 141, Gdańsk)
Być może dzięki tej akcji uda się znaleźć dawcę szpiku dla chorej na ostrą białaczkę Pauli. „Mam 25 lat, jestem szczęśliwą mamą 6-letniego chłopca. Kocham życie, zwierzęta – wszystko, co mnie otacza. Zawsze byłam osobą o ogromnym sercu, pomagającą innym. Teraz to ja proszę o pomoc. Dzięki Tobie, ja oraz inni pacjenci będziemy mogli dalej cieszyć się tym wszystkim, co mamy. Zarejestruj się podczas akcji dedykowanej mojej osobie. Dla Ciebie to jedynie chwila, a dla mnie to całe życie” – tak Paula mówi o sobie i zaprasza wszystkich chętnych do zarejestrowania się w bazie Fundacji DKMS Polska.
Z powyższym apelem zwróciłem się kilka dni temu do pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wszystkich jednostek administracji rządowej w województwie. Teraz zapraszam wszystkich mieszkańców. Warto.


Więcej w tej kategorii: « Majówka na dwie flagi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież