Wydrukuj tę stronę
śr, 30 kwietnia 2014

Majówka na dwie flagi

Mój klub to Pomorze. Blog Ryszarda Stachurskiego

Pierwszego po europejsku, trzeciego po polsku – warto świętować naszych 10 lat w Unii Europejskiej i 223. rocznicę uchwaleni a Konstytucji 3 Maja.

1 maja 2004 roku to dzień, w którym Polacy weszli do Europy. Po 10 latach mogą coraz szybciej do niej wjeżdżać. Na przykład europejską autostradą z Gdańska do Łodzi, w całości przejezdną od 30 kwietnia. Dalej, następną autostradą, mogą pojechać do Warszawy lub do Berlina. Dystans nie zmniejszył się w kilometrach, ale na pewno – jak zauważył rząd w rocznicowym filmie – w latach świetlnych. Tak, wiem że to miara odległości, a nie czasu. Fizyk może się czepiać, ale każdy Polak zgodzi się, że odległość między nami a resztą Europy zmniejsza się w imponującym tempie. 
Chociaż nie wszędzie. Według unijnej agencji Eurofound Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów kontynentu. Dane z 2010 roku mówią, że przeciętny Europejczyk przepracował tygodniowo 37 godzin. Przeciętny Polak - 41. Najmniej pracują Duńczycy - 34 godziny. Niemcy, uchodzący za wyjątkowo pracowity naród - tylko 36 godzin. Życzę wszystkim rodakom, by i ten dystans z roku na rok się skracał, a każdy Polak miał coraz więcej czasu i okazji, by w miłym sobie miejscu i gronie wypocząć.
Przyjemną przerwą w majówkowym leniuchowaniu mogą być wojewódzkie obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku organizujemy je razem z władzami powiatu Nowy Dwór Gdański. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 mszą świętą w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi, potem nastąpi przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem „W hołdzie poległym i pomordowanym za wolną i niepodległą Polskę”. Później przyjdzie czas na bieg majowy, pokazy służb mundurowych, koncerty chórów i zespołu Detko Band oraz wieczorną zabawę.
Będzie i piknikowo i uroczyście, o czym najlepiej przekonać się samemu. Tym bardziej, że dojazd do Nowego Dworu z każdego miejsca na Pomorzu też jest coraz bardziej europejski.
Więcej o obchodach na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: gdansk.uw.gov.pl

Ryszard Stachurski

Najnowsze od Ryszard Stachurski

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież