Wydrukuj tę stronę
nd, 27 lipca 2014

Panama - jak się odnaleźć po przylocie

Kobieta w podróży. Blog Anity Demianowicz

W Panama City jest kilka lotnisk, jeśli jednak lecisz z Europy to na sto procent Twoim portem będzie Tocumen International Airport. Lotnisko jest położone ok 30 km od centrum stolicy. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, porady i informacje praktyczne jak się odnaleźć po przylocie.

Zwykle największym problemem turystów jest dostanie się lub wydostanie z lotniska i dojazd do centrum lub innej części miasta, które zwykle położone są od lotniska w znacznej odległości. Najprostszym sposobem jest dojechanie pod wskazany adres taksówką, ale dla turysty niskobudżetowego taka przejażdżka to dość duży koszt.

 

Jak wydostać się z lotniska?

 

Taksówka

 

Cena taksówki lotnisko Tocumen – Stare Miasto, gdzie mieści się większość hosteli – ok 25 – 35 dolarów (można jednak zapłacić i więcej).
Taksówkarzy jest tam od groma, nie daj się im zbajerować, jeśli chcesz wydostać się z lotniska za niższą opłatą.

 

Taksówka dzielona, tzw. colectivo

 

Miejscowi bardzo dobrze wiedzą, że można za taksówkę zapłacić znacznie mniej, wystarczy skorzystać z colectivo, czyli taksówki, która czeka aż zbierze się komplet pasażerów i wtedy za odpowiednio niższą stawkę zabierze cię z lotniska. Pytaj miejscowych. Może ktoś z nich będzie jechał.
Za taką taksówkę zapłacisz około 12 dolarów.

 

Autobus

 

To najtańsza opcja. Niestety nie jest to łatwe zadanie dla kogoś kto przyleciał do Panamy po raz pierwszy. W Panamie nie kupuje się biletów na autobus, chyba że jest to chickenbus (w Panamie nazywany diablo rojo). Chickenbusów jednak nie jeździ tu wiele. Stworzona została kilka lat temu linia Metrobus. Za przejazdy płaci się kartą, którą wcześniej trzeba kupić i doładować. Właściwie wszystkie przejazdy kosztują 0,25 centów. Problem w tym, że na lotnisku takiej karty kupić nie można. Można za to próbować odkupić od kogoś. Ludzie często mają kilka kart, albo poprosić by ktoś odbił kartę za nas i oddać pieniądze. Na pewno ktoś chętnie pomoże. Przystanek znajduje się około 500 metrów od lotniska, a autobus jedzie około godziny (zależy jaki się złapie i o której godzinie, w godzinach szczytu można jechać i dwie godziny). Z reguły jeżdżą co 45 minut. W kartę warto się zaopatrzyć. Można ją kupić i doładować m. in. na Plaza Cinco de Mayo, głównym placu do którego przyjeżdża i z którego odjeżdża większość autobusów kursujących w stolicy. Kursy krajowe i międzynarodowe odbywają się z terminalu Albrook, do którego możesz dojechać autobusem z Plaza Cinco de Mayo, a od niedawna również metrem. Polecam metro. Czas dojazdu do terminalu to ok 10-15 minut, autobusem nawet godzina jazdy. W metrze używa się tych samych kart, co w autobusach (póki co metro jest bezpłatne).
Dojazd z centrum na lotnisko – 1,75 centów

 

Karta kosztuje 2 dolary i można ją doładować za tyle, za ile się chce. Punkty sprzedaży kart znajdziecie tutaj

 

Ponoć można też do centrum dojechać chickenbusem. Wówczas karta nie będzie potrzebna.Przystanek ten sam, co linia metra (niedaleko małego ronda). Chickenbus, czyli stary amerykański autobus szkolny, w Panamie nazywany “diablo rojo”. Koszt biletu to około pół dolara.

 

Couchsurfing

 

Można jeszcze bardziej ułatwić sobie sprawę i już zupełnie bez stresu czekać aż odbierze Cię ktoś znajomy, np. potencjalny host z couchsurfingu. Można też zapytać i poprosić o pomoc na couchsurfing.org czy ktoś nie mógłby odebrać Cię z lotniska i odstawić do centrum. Może ktoś się znajdzie.

 

NOCLEGI

 

Hosteli jest sporo w stolicy. Jeśli zna się dokładną datę przylotu, to warto choćby na tę pierwszą noc zrobić rezerwację, zwłaszcza w sezonie turystycznym. W piątek wieczorem nie mogłam znaleźć ani jednego wolnego miejsca (w końcu udało mi się). Nawet jeśli nie dokonacie rezerwacji hostelu, zaopatrzcie się w jakiś konkretny adres, który będziecie musieli wpisać na kwitkach imigracyjnych. Bez adresu mogą nie chcieć Was wpuścić do kraju (mnie nie chcieli właśnie z tego powodu) CZYTAJ DALEJ

 

Anita Demianowicz

Najnowsze od Anita Demianowicz

Komentarze   

0 # kakbrus 2018-02-08 03:18
Thank you for posting such a great article! I found your website perfect for my needs. It contains wonderful and helpful posts. Keep up the good work!. Thank you for this wonderful Article!
five nights at freddy's: fivescarynights.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Christopher Hardy 2017-11-03 12:38
Really good post. If your discover is to find out the Essay Help UK: www.lawessayshelp.co.uk/ and improve the academic grades, than hire us and provoke your first step in the direction of the fulfillment.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież